استقبال از هوش مصنوعی در ساخت تراشه و امکانات ریزتراشه

استقبال از هوش مصنوعی در ساخت تراشه و امکانات ریزتراشه

بنو الکترونیک می نویسد : در سال های اخیر و  به خصوص در دوران شیوع همه گیری کرونا شاهد آن بودیم که صنعت الکترونیک و ساخت تراشه ها در حوزه   تولید،و زنجیره تامین بازار تا چه حدی می تواند آسیب پذیر باشد .افزایش سریع تقاضا در کنار محدودیت ظرفیت تولید  و عدم توان برنامه ریزی مناسب برای همسان سازی عرضه و تقاضا ، باعث بروز تورم قیمتی و تاخیر بسیار زیاد در تحویل سفارش ها شد که در آن مقطع مشکلات عدیده ای را برای کل زنجیره از تامین کننده تا مصرف کننده نهایی قطعات الکترونیک بوجود آورد .

تولید تراشه ها


مقاله زیر مطالبی در خصوص اهمیت ورود هوش مصنوعی در این حوزه و ساختاردهی منسجم و پایدار در این صنعت، را ارائه می دهد.

-صنعت ساخت نیمه هادی ها و ریزتراشه ها با نوآوری وابتکارات بی وقفه و نیز تقاضای بسیار برای فناوری های پیشرفته ،مواجه شده است .پویایی و شتاب در این صنعت ملاحظات و تمرکز اصلی را بر روی روش های ساخت این تجهیزات قرار داده است.در سال های اخیر، ادغام هوش مصنوعی نیز دگرگونی عمیقی را در این حوزه ایجاد کرده است.اما چگونه ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به سرعت به یک دارایی مهم ، در توسعه تجهیزات هایتک(به خصوص در بخش تولید) تبدیل شده‌اند؟ و مهمتر از آن، چرا؟

نکته مهم اینکه همسویی هوش مصنوعی با ارزش های اصلی صنعت الکترونیک ،باعث شده هوش مصنوعی به یک اصل در پیشرفت و توسعه تجهیزات این حوزه تبدیل شود .یکی از ارکان اساسی هوش مصنوعی در این زمینه، ظرفیت آن برای برنامه ریزی پروژه کارآمد است .الگوریتم‌ها و شبیه‌سازی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی متغیرهایی مانند استفاده از تجهیزات، تخصیص منابع و توالی ساخت را به‌طور پیچیده‌ای تحت تأثیر قرار می‌دهند.نتیجه،  یک برنامه ساخت و ساز دقیق و تنظیم شده است که نه تنها زمانبندی پروژه را کاهش می دهد بلکه با اهداف پایدارسازی سیستم نیز همسو می شود.امروزه پایداری یک موضوع غیرقابل مذاکره است و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در دستیابی به اهداف برایند صفر(پایدار) نقش محوری دارند.از طریق برنامه ریزی، هوش مصنوعی راه هایی را برای کاهش مصرف انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از ماشین آلات سنگین و بهینه سازی لجستیک شناسایی می کند.و در نتیجه باعث کاهش انتشار در سیستم های حمل و نقلی نیز می شود.کاهش زباله فقط مربوط به مسئولیت زیست محیطی نیست. همچنین راهی برای صرفه جویی در هزینه است. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی فرآیندهای ساخت و ساز را با دقت بهینه می‌کنند، ناکارآمدی‌ها را مهار می‌کنند و استفاده از منابع موجود را به حداکثر می‌رسانند. علاوه بر کاهش هزینه های دفع، این کاهش زباله به رویکرد ساخت و ساز سبزتر کمک می کند و تلاقی احتیاط اقتصادی و آگاهی زیست محیطی را برجسته می کند.


افزایش مقیاس با هوش مصنوعی

پروژه های تولید نیمه هادی ها و ریزتراشه ها اغلب در مقیاس بسیار بزرگی  عمل می کنند. هوش مصنوعی برای مدیریت این پیچیدگی به خوبی کاربرد دارد و ابزاری ایده آل برای مدیریت مقیاس پذیری می باشد. چه در چندین حوزه و چه در یک پروژه وسیع، هوش مصنوعی به طور موثر منابع را تخصیص می دهد و پیگیری مداوم برای رسیدن به اهداف پایدار را تضمین می کند.هوش مصنوعی به ذینفعان این امکان را  می‌دهد تا سناریوها و شیوه‌های مختلف ساخت‌وساز را کشف کنند و امکان به کار گیری مواد مناسب و روش‌های پایدار را فراهم کنند.استفاده از مواد کم کربن، ادغام منابع انرژی تجدیدپذیر و پذیرش شیوه های ساخت و ساز سازگار با محیط زیست از مزیت های اعتماد به سیستم برنامه ریزی شده با هوش مصنوعی است. شبیه‌سازی‌هایی که توسط هوش مصنوعی سازماندهی می شوند، به عنوان طراحان پایداری عمل و  راهنمایی می‌کنند تا انتخاب‌ها با در نظر داشتن محدودیت‌های بودجه ای انجام پذیرند.
بهره وری، ارزش مادی محاسبه شده در دنیای مدرن است و هوش مصنوعی راه انداز اصلی این بهره وری خواهد بود.هوش مصنوعیبا شناسایی بهینه‌سازی‌های منابع و زمان، تضمین می‌کند که تجهیزات نیمه‌رسانا و ریزتراشه به موقع و در محدوده بودجه ساخته شوند.علاوه بر آن صرفه جویی در هزینه انجام شده را نیز می توان مجدداً در طرح های پایدار سرمایه گذاری کرد.

تقویت همکاری


پیچیدگی پروژه های نیمه هادی و ریزتراشه ای نیاز به همکاری موثر دارد.نقش هوش مصنوعی در اینجا افزایش شفافیت و ارائه بینش های مبتنی بر داده، تسهیل تصمیم گیری بهتر و تقویت همکاری بین ذینفعان مختلف است.این باعث خواهد شد این که اهداف پروژه، از جمله اهداف پایداری، کاملاً در یک راستا باقی بمانند.در بخش نیمه هادی ها و ریزتراشه ها، توجه به زمان درعملکرد مالی وپشتیبانی بسیار مهم است. تأخیر می تواند به ضررهای قابل توجهی تبدیل شود. ابزارهای بهینه سازی ساخت و ساز مبتنی بر هوش مصنوعی پادزهر هرگونه تاخیری دراقدامات این حوزه است.این ابزار ها با تسریع در جدول زمانی ساخت و ساز، اطمینان حاصل می کنند که امکانات نیمه هادی و ریزتراشه ها آنلاین و با حداکثر سرعت عملیاتی  شوند.

نظرات بازدیدکنندگان