سیستم کم توان برای چشم‌های بیونیک (bionic eyes)

سیستم کم توان برای چشم‌های بیونیک (bionic eyes)

در چشم بیونیک (bionic eye) یا مصنوعی چیست؟ با چشم بیونیک و ویژگی‌ها و کاربرد آن آشنا شدیم. در این پست از بلاگ بنو الکترونیک با خبری درباره‌ی پیشرفتی چشمگیر در تکنولوژی چشم بیونیک همراه شما هستیم. 

سیستمی کم توان (low power system) به منظور استفاده در چشم‌های بیونیک به صورت مشترک توسط اعضای موسسه فناوری Harbin چین و دانشگاه Northumbria توسعه یافته‌است. پروفسور Richard Fu شیوه‌ی جدید توسعه یافته برای کنترل دستگاه‌های سیناپسی مصنوعی استفاده شده در شبکیه، ربات‌ها و پروتز بینایی چشم بیونیک را، که با همکاری گروهی از محققان به سرپرستی پروفسور PingAn Hu از موسسه فناوری Harbin توسعه یافته‌است، پیشرفتی غیر منتظره و چشمگیر نامید.

تیم حاضر به این کشف رسیده‌است که تزریق عناصری از فلز نرم ایندیوم (indium) به ماده‌ای دو بعدی با نام molybdenum disulfide می‌تواند باعث بهبود رسانایی الکتریکی و کاهش مصرف توان سیناپس‌های نوری استفاده شده در چشم بیونیک شود.

تکنولوژی ذکر شده در ساختار شبکیه چشم الکترونیکی مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد که می‌تواند عملکردهای سنجش تصویر با کیفیت بالا را تولید کند.

چشم بیونیک bionic eye

چرا سیستم کم توان توسعه یافته برای نسل‌های بعدی چشم بیونیک اهمیت ویژه‌ای دارد؟

پروفسور Fu می‌گوید سیستم‌های بینایی فعلی بر اساس سنسورها، حافظه‌ها و واحدهای پردازشگری هستند که به لحاظ فیزیکی از هم جدا می‌باشند که اغلب دارای مصرف انرژی بسیار بالا و دشواری‌هایی در یادگیری تصاویر پیچیده و کارهای پردازشی هستند. بنابراین روش جدیدی که توسط تیم ما توسعه یافته‌است اهمیت بسیار زیادی برای نسل بعدی سیستم‌های بینایی مصنوعی دارد.

چشم‌های بیونیک برای چه افرادی مناسب هستند؟

کاشت‌های چشم بیونیک (bionic eye implants) داخل ساختارهای چشم موجود یا در داخل مغز کار می‌کنند. این چشم‌ها برای رسیدن به اهداف بینایی کاربردی طراحی شده‌اند. چندین کاشت چشم بیونیک در حال توسعه هستند اما در حال حاضر تعداد بسیار اندکی از آن در دسترس بوده و فقط برای نابینایی با بیماری‌های خاص مناسب می‌باشد. به هر حال با ادامه داشتن تحقیقات افراد بیشتری در دنیا می‌توانند از مزایای چشم بیونیک بهره‌مند شوند. 

منبع: electronics weekly

نظرات بازدیدکنندگان