نور و لامپ UVC

نور و لامپ UVC

در این پست از بلاگ بنوالکترونیک و بخش مهندسی در پزشکی قصد داریم با نور و لامپ UVC آشنا شده و محصول مرتبط موجود در سایت را معرفی نماییم. لامپ UVC موجود در سایت از متداول‌ترین لامپ‌ها در زمینه‌ی میکروب کشی و ضدعفونی کردن مکان‌هایی است که نیاز به ضدعفونی شدن دارند.

نور UV چیست؟

نور اولتراویولت (ultraviolet UV) جزئی از طیف الکترومغناطیسی است که در فاصله‌ی بین نور مرئی و اشعه‌ی ایکس X-rays قرار می‌گیرد. این تابش نامرئی محدوده‌ی طول موج 100 نانومتر تا 400 نانومتر را شامل می‌شود. محدوده‌ی نور UV خود می‌تواند به 4 زیرمحدوده تقسیم شود که به شرح زیر است:

محدودهتوضیحات
100 تا 200 نانومترUV خلاء (این طول موج فقط در خلاء انتشار می‌یابد)
200 تا 280 نانومتر

UVC

موارد استفاده: ضدعفونی کردن و sensing

280 تا 315 نانومتر

UVB

موارد استفاده: درمان و کاربردهای پزشکی

315 تا 400 نانومتر

UVA

موارد استفاده: چاپ، درمان، حکاکی بر روی سنگ، sensing و کاربردهای پزشکی

تابش UV

نور UVC

بیشتر نور طبیعی UV توسط خورشید تولید می‌شود که حدود 10 درصد تابش خورشید را تشکیل می‌دهد. از این 10 درصد حدود 3 تا 4 درصد آن در اتمسفر نفوذ کرده و به سطح زمین می‌رسد. از تابش UV ای که به سطح زمین می‌رسد 95 درصد آن از نوع UVA و 5 درصد آن از نوع UVB است. تابش UVC قابل اندازه‌گیری‌ای از خورشید به سطح زمین نمی‌رسد. به دلیل حساسیت طیفی DNA تنها ناحیه طیفی مربوط به UVC خواص میکروب‌کشی قابل توجهی را نشان می‌دهد.

تا این قسمت با ویژگی‌های کلی نور UVC آشنا شدیم که در پست‌های بعدی آشنایی بیشتری نیز از این طیف نوری پیدا خواهیم کرد. اما یکی از متداول‌ترین لامپ‌هایی که برای ضدعفونی کردن و میکروب‌کشی اتاق ایزوله و دیگر مکان‌ها و همچنین استریل کردن اتاق عمل وجود دارد  لامپ UVC اولتراویولت مدل F10T8 است. برای خرید این لامپ با کیفیت بالا و قیمت مناسب از سایت بنوالکترونیک می‌توانید از این لینک اقدام کنید.

منبع: klaran

نظرات بازدیدکنندگان